EPIC4000 Monoblock Competition Amplifier, 4000W RMS
The EPIC4000 is the definitive engine for competition-grade audio.
FEATURES
High-Current Design – 1Ω Stable: Provides massive, stable power output necessary to drive the most demanding low-impedance speaker loads at 4000W RMS @ 1 ohm.
EPIC Boost Variable Frequency Bass Boost: Hear your bass slam with a variable frequency (30 to 80 Hz) bass equalizer with a boost range of 0 dB to +12 dB.
EPICENTER Link: Simplify installation with the EPICENTER LINK (included) to seamlessly connect the EPIC amplifier and The EPICENTER bass restoration processor (sold separately) for an unbeatable bass experience and 1A fuse protection to safeguard your equipment.
Install Requirements
Each 0-gauge power wire must have a 200-amp fuse installed within 12 inches
Use only high-quality 0-gauge OFC (oxygen-free copper) wire for all power
and ground connections. Keep your power clean and your bass mean!
Do NOT mount the amplifier to subwoofer enclosures. These two like their personal space.
SPECIFICATIONS
Power Output RMS (14.4V, <1% THD). . . . . . . . . . . . . . . . . .1000 Watts @ 4 ohms
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2000 Watts @ 2 ohms
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4000 Watts @ 1 ohm
Frequency Response (+/- 1 dB). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10 Hz - 190 Hz
S/N Ratio. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 104.8 dBa, Ref 1000 Watts @ 4 ohms
Power / Ground Wire Gauge. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0 AWG
Speaker Terminal Wire Gauge. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8 AWG
Recommended Fuse Rating. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 200 Amp x 2 / 400 Amps x 1
Low Pass Filter. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12dB/octave Linkwitz-Riley, 40 Hz to 180 Hz
Subsonic Filter. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12 dB/octave Linkwitz-Riley, Off to 50 Hz
EPIC Boost. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30 to 80 Hz, Gain: 0 to 12 dB
Chassis Dimensions (LxWxH). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21 in x 6.1 in x 2.04 in
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 533 mm × 155 mm × 52 mm
California Proposition 65
  • To our California customers: Please view your Proposition 65 warning here.
Reviews
5/5
Based on 1 reviews
Shipping
In stock
Est. arrival May 17
Key features
High-Power, Competition-Grade
Class D Amplifier
High-Current Design
4000W RMS @ 1 Ω stable
Smart Auto Reset Protection Circuit
Multiple protection modes
12 dB/octave Linkwitz-Riley
Low Pass Filter
12 dB/octave Variable
Subsonic Filter
Solid Power/Speaker Terminals
w/Hex Screws
EPICENTER Link
Connect to The EPICENTER
EPIC Boost
Variable Frequency Bass Boost
ACR-E Remote Control Knob
Included
Installation
Get help with your install
Leave the installation to an authorized AudioControl expert.
Find installers near you
More info
1 year manufacturer warranty
About this product
Unleash 4000 Watts of Competition-Grade Power
Features
High-Power, Competition-Grade Class D
The EPIC4000 was designed to power the beefiest of subwoofer systems.
EPICENTER Link
EPIC Boost Variable Frequency Bass Boost
Enhance your bass by amplifying the low frequencies that uplift your life to the max.
ACR-E Remote Control Knob
What's in the box
EPIC4000
Specs & installation
Product specs
Amplifier Topology Class D
Power Output RMS 1000 W @ 4 ohms / 2000 W @ 2 ohms / 4000 W @ 1 ohm
Subsonic Filter 12 dB/octave Linkwitz-Riley, Off to 50 H
Line-level Inputs 0.5 to 12 VRMS
Install Requirement Do NOT mount the amplifier to subwoofer enclosures.
Dimensions
Width 6.1"
Length 21"
Height 2.04"
User guide
Download user guide
Find an installer
Find installers near you
Reviews
5 (1 Reviews)
No Reviews Found
No reviews found for this product.
See how it stacks up
Shop EPIC Series Amplifiers