EPIC1000 Monoblock Amplifier, 1000W RMS
  • Digital Class-D Amplifier: Powerful yet compact and stable down to a 1 ohm load.
  • 0-12dB Variable Bass Boost Q: Selects the frequency to boost
  • Direct Wire Terminals with Hex Screws: Provide solid, reliable connections.
  • 4-Gauge Power Terminal and 8-Gauge Speaker Terminal: Designed for maximum current flow.
  • 91dB+ Signal-to-Noise Ratio (@ CEA Standard): Ultra-efficient idle draw (< 0.5-1A).
    • Output Over-Current Protection (OCP)
    • Input Over-Voltage Protection (OVP)
    • Input Under-Voltage Protection (UVP)
    • Output DC-Offset Protection (DCP)
    • Over-Temperature Protection (OTP)
FEATURES
• Compact High-Power Class D Monoblock Amplifier
• High-Current Design – 1Ω Stable
• Smart Auto-Reset Protection Circuit
• 12 dB/octave Linkwitz-Riley Variable Low Pass Filter
• 12 dB/octave Variable Subsonic Filter
• EPICBoost™ Variable Frequency Bass Boost
• ACR-E Remote Level Control Included
• Solid Power/Speaker Terminals with Hex Screws
• Built for THE EPICENTER®
SPECIFICATIONS
INPUTS
  • Line-Level Inputs: 500mV – 12V RMS
OUTPUTS
  • Continuous Power (RMS) @ 14.4V
    • 1 x 400 Watts @ 4 ohms
    • 1 x 700 Watts @ 2 ohms
    • 1 x 1000 Watts @ 1 ohm
    • 1 x 2000 Watts @ 2 ohms Bridged (Strapped)
Remote Level Control
  • Included
WEIGHTS & DIMENSIONS
  • DIMENSIONS: 6.1″ W x 9.41″ L x 2.01″ H
PERFORMANCE
  • Frequency Response (+/- 1 dB): 10 Hz – 190 Hz
  • S/N Ratio: 92.1 dBa, Ref 400 Watts @ 4 ohms
  • Power / Ground Wire Gauge: 4 AWG
  • Recommended Fuse Rating: 100 Amps
  • Low Pass Filter: 12dB/octave Linkwitz-Riley, 40 Hz to 180 Hz
  • Subsonic Filter: 12 dB/octave Linkwitz-Riley, Off to 50 Hz
  • EPIC Boost: Frequency Center: 30 Hz to 80 Hz, Gain: 0 to 12 dB
  • Speaker Terminal Wire Gauge: 8 AWG
  • Strapable: Yes
  • Epicenter Link: Yes
California Proposition 65
  • To our California customers: Please view your Proposition 65 warning here.
Reviews
4.3/5
Based on 3 reviews
Shipping
In stock
Est. arrival May 16
Key features
Compact High-Power
Class D Amplifier
High-Current Design
1 Ω stable
Smart Auto Reset
Protection Circuit
12 dB/octave Linkwitz-Riley
Low Pass Filter
12 dB/octave Variable
Subsonic Filter
Solid Power/Speaker Terminals
w/Hex Screws
EPICENTER Link
Connect to The EPICENTER
EPIC Boost
Variable Frequency Bass Boost
ACR-E Remote Control Knob
Included
Installation
Get help with your install
Leave the installation to an authorized AudioControl expert.
Find installers near you
More info
1 year manufacturer warranty
About this product
Unleash 1000 Watts of Pure Epic Power
Features
Class D Monoblock Amp
Powerful yet compact, designed to handle 1 ohm loads for high output at 1000W RMS.
EPICENTER Link
Enhance your bass by amplifying the low frequencies that uplift your life to the max.
ACR-E Remote Control Knob
What's in the box
EPIC1000
Specs & installation
Product specs
Output RMS @ 14.4V 1 x 400W @ 4 ohms; 1 x 700W @ 2 ohms; 1 x 1000W @ 1 ohm
Output RMS @ 14.4V 1 x 2000W @ 2 ohms Bridged (Strapped)
Frequency Response 10 Hz – 190 Hz
Strapable Yes
Epicenter Link Included
ACR-E Remote Control Knob Included
Dimensions
Width 6.1"
Length 9.41"
Height 2.01"
User guide
Download user guide
Find an installer
Find installers near you
Reviews
4.3 (3 Reviews)
No Reviews Found
No reviews found for this product.
See how it stacks up
Shop EPIC Series Amplifiers
4.3/5
Based on 3 reviews
EPIC1500 Monoblock Amplifier, 1500W RMS
5/5
Based on 1 reviews
View product
EPIC750 Monoblock Amplifier, 750W RMS
0
No reviews yet
View product
A800.1 Altitude Monoblock Amplifier, 800W RMS